Drukuj

O serwisie


Rybnik - Rynek

Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców została uruchomiona platforma internetowa OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej. Za jej pośrednictwem mieszkańcy kupią bilety na imprezy miejskie oraz wybiorą miejsce w teatrze. Inną możliwością będzie wynajęcie sal oraz powierzchni wystawienniczych. Rybniczanie zapłacą również za abonament parkingowy i inne usługi świadczone przez lokalne podmioty administracyjne.

Unijna pomoc

OSKAR jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. To platforma internetowa, dzięki której mieszkańcy Rybnika i okolic uzyskają bezpieczny dostęp do wielu usług świadczonych przez Urząd Miasta, Rybnicki Dom Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej i inne ośrodki miejskie. Całkowity koszt projektu wynosi 3,26 ml zł, zaś jego dofinansowanie z funduszy strukturalnych kształtuje się na poziomie 2,52 mln zł.

Innowacyjny samorząd

W corocznym rankingu „Rzeczpospolitej" oceniano sprawność w udostępnianiu mieszkańcom usług e-urzędu, zaangażowanie w internetyzację i komputeryzację gmin. Wśród miast na prawach powiatu liderem jest Poznań. Tuż za nim Świnoujście oraz Katowice. Czwarte miejsce zajęła Łódź, zaś piąte - Rybnik. Natomiast Gliwice ulokowały się na szóstym miejscu. W Rybniku jest więcej darmowych punktów dostępu do internetu niż w Gliwicach oraz więcej prywatnych serwisów internetowych. Gdy w kolejnej ankiecie pojawi się odniesienie do systemu OSKAR, miasto otrzyma kolejne punkty za zintegrowany system zarządzania gminą.

Nagroda

W 2015 r. podczas Forum IT dla Kierowników w Administracji, projekt OSKAR otrzymał nagrodę "Skrzydła IT w Administracji" w kategorii Oprogramowanie do obsługi urzędu.